सूचनाको शक्ति - The Power Of Information
नदीजन्य पदार्थ उत्खननमा तस्करको रजाइँ

लुम्बिनीमा सोझा डिआइजीको बदनाम, प्रहरीका घुमुवाहरू असुलीधन्दामा

‘डीआइजीकै नाम बेचेर घुमुवाहरूले पैसा माग्ने काम हुँदै आएको छ,’ एक ठेकेदारले भने, ‘डीआइजीले नै पैसा मागेपछि थोरधेर दिनैपर्यो । दिएन भने समस्या होला भन्ने डर ।’

यतिबेला लुम्बिनी प्रदेशका अधिकांश नदीहरूबाट ठेकेदारले नदीजन्य पदार्थ उत्खनन् गरिरहेका छन् । नदीमा ठूला–ठूला मेसिन हालेर जहाँ पायो, त्यहीबाट गिटी, बालुवा उत्खनन् गर्ने कार्य भइरहेको छ । मेसिन लगाएर नदीनाला दोहन गर्दा विगतदेखि नै कुनै मापदण्ड अपनाइएको छैन । वातावरणी प्रभावलाई खिल्ली उडाउने काम भइरहेको छ ।

यस्ता उत्खननमा वैधानिकभन्दा चोरी तस्करको रजाइँ बढी पाइन्छ । वैधानिकता पाएकाले पनि मनपरी गर्ने गरेका छन् । पछिल्लो समय लुम्बिनी प्रदेशका ठूला–साना खोलानाला गिटी, बालुवा उत्खननको होड छ । यसपाली स्थानीय तहका जनप्रतिनिधि र सुरक्षा निकायको मिलेमतोमा तस्करले रातदिन नदी दोहन गरेका छन् । जसले गर्दा चोरी तस्करीकै कारण उत्खननको ठेक्का धेरैजसो ठाउँमा लागेन ।

उत्खनन र निकासीका लागि ठेक्का नलागे पनि रातदिन चोरीतस्करी भइरहेको छ । रुपन्दहेहीका तिनाउ, दानव, रोहिणीलगायत सबै नदीमा दिनभर ठेकेदारले उत्खनन् गर्छन् भने रातभरी तस्करी हुन्छ । चोरी–तस्करी बढेकै कारण अहिले यी नदीका धेरै ठाउँमा ठेक्का नै लागेन । पछिल्लो पटक लुम्बिनी प्रदेशका प्रहरी प्रमुख डीआइजी उमेशराज जोशीकै सोझोपनका कारण खोलामा तस्करको रजगज हुने गरेको आरोप लागेको छ ।

डीआइजी जोशी आएपछि तस्करी बढेको छ । डीआइजीका पुराना घुमुवाहरू खोला–खोला पुग्ने, ठेकेदार र तस्करलाई भेट्ने र असुली गर्ने गरिरहेका छन् । ‘डीआइजीकै नाम बेचेर घुमुवाहरूले पैसा माग्ने काम हुँदै आएको छ,’ एक ठेकेदारले भने, ‘डीआइजीले नै पैसा मागेपछि थोरधेर दिनैपर्यो । दिएन भने समस्या होला भन्ने डर ।’

डीआइजी जोशीले कडाइ नगर्दा लुम्बिनी प्रदेशका जिल्लाहरूमा एसपीले खोला तस्कर र ठेकेदारको मनपरीलाई रोक्न सकेका छैनन् । ‘डीआइजीकै नाममा असुली गरेपछि तल्लो तहका एसपीको केही चलेन, त्यसैले खोलामा मनपरी छ,’ कपिलवस्तुका एक स्थानीयले भने । अहिले डीआइजीका घुमुवा भनेर बर्दियादेखि पश्चिम नवलपरासीसम्म प्रहरी परिचालित छन् ।

उनीहरूले खोलादेखि भारतबाट तस्करी गर्ने तस्करहरू, क्रसर उद्योगीहरूबाट असुली गरिरहेका छन् । डीआइजीकै संरक्षणका कारण प्रदेशका नदीहरूमा अहिले ‘बाहुबल’को भरमा प्राकृतिक स्रोतमा मनपरि गरिएको आरोप लागेको छ । राप्ती, बबई नदीमा पनि दोहन उस्तै छ । स्थानीय तह र प्रशासनले आँखा चिम्लेपछि उत्खननकर्तालाई ‘स्वर्ग’कै माहोल बनेको छ ।

यहाँका खोलामा मंसिरदेखि नै जथाभावी उत्खनन् चलिरहेको थियो । विगतमा खोला ठेक्कामा लिन स्थानीय तह, जिल्ला समन्वय समिति र प्रशासनमा ‘सेटिङ’ मिलाएका व्यवसायीले ठूला र अत्याधुनिक मेसिन सञ्चालन गर्थे । यसपटक मिलेमतोमा चोरी ब्यापक छ । जसले गर्दा नदीमा बालुवा, गिटी नै रित्तिएको छ ।

‘रातदिन डोजर चलाएर उत्खनन् गरेको देखियो,’ एक प्रहरी अधिकृतले भने, ‘कतै रोकतोक नभएपछि खोलाको बलात्कार नै भयो ।’ लुम्बिनी प्रदेशका पश्चिम नवलपरासी, रुपन्देही, कपिलवस्तु, दाङ, बाँके र बर्दियाका खोलानालाबाट प्रत्येक वर्षा अगाडि गिटी, बालुवा उत्खनन् गरिँदैं आएको छ ।

पहाडबाट नदी, खोलाले बगाएर ल्याएका गेग्रान थुप्रिएर डुवान र कटानको जोखिम नहोस भनेर प्रत्येक वर्ष वातावरणीय मापदण्ड पालना गरेर ठेक्कामार्फत उत्खनन गरिँदै आएको छ । त्यसको नियमन स्थानीय तहले गर्नुपर्ने हुन्छ । जनप्रतिनिधिदेखि कर्मचारीको कमाईको आधार भएकाले ती निकायले आँखा चिम्लिने गरेको स्थानीय बताउँछन् ।

अहिले त चोरीबाटै खोला रित्तिएका छन् । ठेक्का लागेका नदीमा पनि घुमुवाहरूले असुलीधन्दा मच्याएपछि जिल्ला र चौकीका प्रहरी निरीह छन् । जथाभावी नदी दोहनले मानवलाई मात्रै असर गरेको छैन, जलचर जीवजन्तुसमेत नासिँदै गएका छन् । भू–क्षयको खतरा उस्तै छ । राप्ती, बबई, तिनाउ, दानव, रोहिणीले बर्सेनि खटान गर्दा नदी छेउका सयौं घर जोखिममा छन् । विगतमा कयौं घर बगे, कतिको ज्यान गयो ।

बर्सेनि हुने मानवीय र जनधनको क्षतितर्फ कसैको ध्यान छैन । राजश्वमात्रै देख्ने स्थानीय सरकार वातावरणीय प्रभावप्रति कत्ति पनि चिन्तित छैन । जथाभावी नदी दोहन गरेर गिटी–बालुवा बोकेर हिँड्ने ट्याक्टर, टिपरले पानीका धारा चुहाउँछन् । यसले राजमार्गका सडक ध्वस्त बन्दै गएको छ । जिल्ला समन्वय समिति अनुगमनको नाममा गुमनाम छ । डीआइजीकै नाममा रकम असुलीधन्दा मच्याएपछि अन्य प्रहरी पनि असुलीमै मस्त छन् ।

प्रकाशित मिति : १९ बैशाख २०८०, मंगलवार

सिफारिस